"Bua" Alexandersson på KFFs Wall of Fame

1973

Ruben spelade i Nopeln åren 1971-73 och gjorde 53 matcher samt 3 mål.

Kalmar FFs Historiska Akademi utser varje år en legendarisk spelare eller ledare i Kalmar FF som hedras med en plats på föreningens Wall of Fame på Guldfågeln Arena. Hederstavlan rymmer till dags dato 26 starka KFF-profiler som lämnat bestående avtryck i föreningens mer än hundraåriga historia. I år har valet fallit på Ruben ”Bua” Alexandersson som under åtskilliga decennier varit en lojal och synnerligen uppskattad FF-are i en rad olika roller, skriver Kalmarff.se

LAGBILDEN: Ruben "Bua" Alexandersson på nedre raden tvåa från vänster.

rfsisuble

Vi samarbetar med RF-SISU BLEKINGE som ger service till Blekinges idrottsföreningar och specialidrottsdistriktsförbund som har verksamhet i länet.

Stöd vår ungdomsfotboll genom Svenska spels ”Gräsroten”. Via ditt spelkonto ansluter du dig till att stötta vår förening!

HUVUDSPONSORER

bagahsintersport huvudcraft huvud