Fick slita hårt för derbysegern

277936902 2057850427720242 5187523402037163789 n


2-3 mot Jämjö i tuff match.

Det blev en tuffare derbymatch än vad kanske många på förhand hade trott.  Nopeln kom snett på det från början och när motorn på mitten Anton Sigvardsson fick utgå tidigt efter en smäll blev det ännu tuffare att bryta igenom ett lågt stående hemmalag som satsade på omställningar. Och på just en sådan kunde hemmalaget ta ledningen genom en soloräd av duktige William Crambé. Ett litet tilltufsat Nopeln reste sig och kunde kvittera genom åldermannen Magnus "Flymen" Olsson på en välplacerad nick. 

I andra halvlek gav Hilding Åkesson Nopeln ledningen och i det här skedet av matchen fanns lägen att punktera den. Men istället stack Jämjö upp och vann en frispark på mittplan som sedan letade sig fram till Crambé igen som slog till på nytt.  Men Nopeln ger aldrig upp och flertalet målchanser vaskades fram och tillslut kunde Martin Andersson skicka in segermålet. 

 

MATCHFAKTA

 

Inför årets säsong presenterar BFF ett nytt upplägg för reservlagsserierna.

För tredje året i rad så testar vi att köra Nopelns matchtips herr digitalt.

Vid årsmötet den 12 mars i klubbstugan närvarade tyvärr endast ett 10-tal medlemmar.

Vidare efter två spännande matcher.

Gruppsegrare efter två vinster.

Julia Printzlow och Hedda Lundin klara för spel i Nopeln.

Damlaget förlorade mot Sjöstaden med 1-5.

  Vi är många som jobbar med vår förening. För att fortsätta detta framgångsrika arbete...

Bilder från träningsmatchen mot Asarum.

Den 12 mars kl 16.00 hälsar vi medlemmar i Kristianopels GoIF varmt välkomna till årsmöte.

Försäsongsträningen i full gång.

Nytt serieförslag placerar Nopeln i div 3 Södra.

rfsisuble

Vi samarbetar med RF-SISU BLEKINGE som ger service till Blekinges idrottsföreningar och specialidrottsdistriktsförbund som har verksamhet i länet.

Stöd vår ungdomsfotboll genom Svenska spels ”Gräsroten”. Via ditt spelkonto ansluter du dig till att stötta vår förening!

HUVUDSPONSORER

bagahsintersport huvudcraft huvud