Sigvardsson avgjorde tät match

277936902 2057850427720242 5187523402037163789 n

Tredje segern på lika många matcher.

De första 45 minuterna var inte bra från Nopelns sida. Ronneby hade taktpinnen men det skapades ändå chanser åt båda hållen. Dennis Woss var nära flera gånger men fick inte till det. Ronneby hade också en boll i stolpen av fd Nopelnspelaren Simon Bosjnak.

Andra halvlek blev bättre och nu var det hemmlaget som tog över, men som i första så skapades chanser åt båda hållen. Men ju längre klockade tickade mot 90 ju närmare kom ett segermål. Och när Dennis Woss gick omkull i straffområdet var det nog många som trodde på ett givet mål. Men Sebastian Halles straff gick stenhårt i stolpen. Men grabbarna jobbade vidare och Anton Sigvardsson kunde dunka in segermålet med drygt åtta minuter kvar av matchen. 

 - Första halvek var inte bra. Det blev statiskt och vi körde fast. Men i andra blev det bättre och vi maler ner dem, säger Tomas Petersson.

 

MATCHFAKTA

 

Inför årets säsong presenterar BFF ett nytt upplägg för reservlagsserierna.

För tredje året i rad så testar vi att köra Nopelns matchtips herr digitalt.

Vid årsmötet den 12 mars i klubbstugan närvarade tyvärr endast ett 10-tal medlemmar.

Vidare efter två spännande matcher.

Gruppsegrare efter två vinster.

Julia Printzlow och Hedda Lundin klara för spel i Nopeln.

Damlaget förlorade mot Sjöstaden med 1-5.

  Vi är många som jobbar med vår förening. För att fortsätta detta framgångsrika arbete...

Bilder från träningsmatchen mot Asarum.

Den 12 mars kl 16.00 hälsar vi medlemmar i Kristianopels GoIF varmt välkomna till årsmöte.

Försäsongsträningen i full gång.

Nytt serieförslag placerar Nopeln i div 3 Södra.

rfsisuble

Vi samarbetar med RF-SISU BLEKINGE som ger service till Blekinges idrottsföreningar och specialidrottsdistriktsförbund som har verksamhet i länet.

Stöd vår ungdomsfotboll genom Svenska spels ”Gräsroten”. Via ditt spelkonto ansluter du dig till att stötta vår förening!

HUVUDSPONSORER

bagahsintersport huvudcraft huvud